niedziela, 24 marca 2013

Japonia - plany na Tokio

To moja subiektywna propozycja i pewnie będzie weryfikowana i modyfikowana przez  pozostałych członków wyprawy :) W tak zwanym praniu i tak wyjdzie zapewne coś innego.

Targ Rybny Tsukiji.

Jest to największy hurtowy targ rybny na świecie. Oficjalnie nazywa się Centralny Tokijski Hurtowy Targ Metropolitarny. Został założony w 1923 roku, a sprzedaje się na nim wszelkie rodzaje ryb - od tych najmniejszych po prawdziwe olbrzymy. Targ budzi się do życia o piątej rano - o tej porze także zamyka się aukcja tuńczyków.
Nie umiem wytłumaczyć skąd moja ciekawość tego typu miejsc. Jak tylko jestem w mieście czy wiosce z dostępem do morza czy oceanu, zawsze wędruję na targi rybne.
Tak bywało kilka razy we Włoszech, w Chorwacji, ale także na Bali - pierwszym miejscem, które odwiedziłam w Jimbaran był targ rybny, tuż nad samym oceanem. Jego zgiełk przekrzykujących się ludzi i wszędobylskich skuterów oraz zapach świeżych ryb i owoców morza, tworzył niezwykły i egzotyczny klimat. Na pewno nie można go porównywać z targiem Tsukiji, ale...

Poniżej targ w Jimbaran, a za jakiś czas - mam nadzieję - pojawią się tutaj zdjęcia z Tsukiji.

Jimbaran - na tym grillu lądowały ryby i owoce morza prosto z oceanu

Jimbaran - różne dziwne oceaniczne stwory

Jimbaran - ryby, dużo ryb

Jimbaran - między plażą a targiem

Jimbaran - skutery - lokalny koloryt

Jimbaran - i jeszcze więcej ryb

990 pixeli - link do fotobloga mojego znajomego - zdjęcia z targu Tsukiji

Takadanobaba - miasteczko studenckie potocznie nazywane Babą.

Jest tam sporo kafejek i restauracji w sam raz na studencką kieszeń. Z tą ostatnią nie mamy już od dawna nic wspólnego, ale z racji tego, że jesteśmy turystami typu zachłannego, chcącymi spróbować i zobaczyć jak najwięcej, może warto będzie o Babie pamiętać. Jak na miasteczko studenckie przystało, Takadanobaba ma bogate życie nocne :)
Informacje o restauracjach w okolicy Baby

Świątynia Hakusan

W połowie czerwca kwitną tu tysiące hortensji w odcieniach fioletu i błękitu. Świątynia ta istnieje od siedemnastego wieku.
Bunkyo-ku, Hakusan 5-31-26
Z dworca Sugamo można przejechać do stacji Hakusan. Przechodząc przez wyjście A3 trzeba iść w lewo. Niedaleko jest także Ogród Botaniczny Koishikawa (ze stacji Hakusan wychodzimy wyjściem A1, na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo).

Tarasy widokowe Tokyo Metropolitan Government

Wiadomo, że całego Tokio nie zobaczymy, nie zwiedzimy, więc jest to opcja ogarnięcia wzrokiem z budynku Urzędu Miasta w Shinjuku. Wstęp jest bezpłatny. Dwie wieże - północna i południowa.
Tokyo Metropolitan Government Building

lub

wzorowana na wieży Eiffla Tokyo Tower

Wieża telewizyjno-radiowa z punktem widokowym.
Znajdziemy ją w parku Shiba w dzielnicy Minato.

Pachinko w Kabukichō

Pachinko to słynna gra w bilard polegająca na pociąganiu we właściwym momencie za rączkę i wypuszczaniu metalowej kulki, która następnie ma wpaść w odpowiedni otwór. Kabukichō jest tokijską dzielnicą rozrywki różnorakiej - możemy więc podejrzeć m.in. jak Japończycy grają w Pachinko.


Roller Coaster Tokyo

Jeden z największych na świecie. Nie obiecuję, że się przejadę :) Ale obejrzeć nawet z bezpiecznego poziomu ziemi (hmm.. w Japonii nie jest to najszczęśliwsze określenie:) - chyba warto.
Roller Coaster

Jinbocho

Dzielnica literatury. Czyli coś zupełnie w klimacie odmiennym od dzielnic przesączonych popkulturą i kiczem.

Pałac Cesarski z ogrodem

Nie jest dostępny dla takich szaraczków jak my - cesarz pokazuje się swoim poddanym tylko w swoje urodziny, czyli 23 grudnia, oraz 2 stycznia z okazji Nowego Roku. Ale można się trochę pokręcić wokół, bo na zdjęciach wygląda imponująco.
Dzielnica Chiyoda, blisko stacji kolejowej Tokio.

Park Shinjuku Gyoen

Jeden z najpiękniejszych i największych parków w Tokio (ponad 50 hektarów).
Park Shinjuku Gyoen

Świątynia shinto Meiji

Najważniejsza świątynia shinto w Tokio, bo przechowuje prochy cesarza Meiji. Znajduje się w Shinjuku. Wejście przez park, od strony stacji Harajuku.

Figurka Hachiko

W dzielnicy Shibuya stoi pomnik lojalnego psiaka, który czekał wiernie na swojego nieżyjącego pana.

Świątynia Sensoji

W dzielnicy Asakusa - czyli tzw. "dolne miasto", gdzie kiedyś mieszkali rzemieślnicy i aktorzy podejrzanych teatrów. Podobno w jej bocznych uliczkach, można jeszcze odczuć atmosferę szczególnego luzu i dawnych, małomiasteczkowych klimatów. W świątyni przechowywany jest wizerunek Kannon - buddyjskiej bogini miłosierdzia. Cała dzielnica warta wieczornego spaceru.
Asakusa

Rainbow Bridge

Czyli Tęczowy Most zawdzięczający tę nazwę mieszkańcom Tokio oraz kolorowym światłom rozbłyskujących po zmroku. Dobrze więc byłoby tak wycelować, by trafić tam o odpowiedniej porze. Most spina brzegi Zatoki Tokijskiej i ma dwa poziomy, na których funkcjonują trzy linie transportowe.
Do mostu można dojść pieszo ze stacji Tamachi oraz Shibaura-futō od strony stałego lądu.

Świątynia Sengaku-ji

Znajduje się w Minato-ku. Wraz z cmentarzem, gdzie pochowano 47 samurajów, których pan został zmuszony do popełnienia rytualnego samobójstwa. To jedna z najpopularniejszych historii japońskich.

Któraś z linii metra w godzinach szczytu

Mogłabym zobaczyć wtedy na własne oczy "instytucję upychaczy" :), o której czytałam w "Tatami kontra krzesła."

Ginza

Luksusowa dzielnica handlowa. Drogie sklepy i marki można spojrzeć jak wyglądają w wydaniu japońskim, ale do tej dzielnicy warto chyba dotrzeć, by zobaczyć - choćby z zewnątrz - tradycyjny japoński teatr - Kabuki.

Z ciekawych dzielnic jeszcze:
Ikekuburo
Roppongi
Shibuya
Akihabara


OKOLICE TOKIO


Kamakura

Nadmorskie miasteczko, niedaleko Tokio - oaza spokoju. Można tu trafić na "czynną" świątynię i posłuchać odgłosów buddyjskich sutr (np. świątynia Hokoku-ji).

Nikko

Zabytkowe miasto związane z rodem Tokugawa (a ten z kolei zasłynął z szogunów). Można tu dotrzeć linią z Shinjuku.

Wyspa Miyake-jima

Jest zwana Wyspą Ptaków, oddaloną 180 km od Tokio. Miyake-jima słynie z tradycji japońskich bębnów taiko. To okazja do pobytu na plażach, a nawet do nurkowania. No i jest wulkan (tylko wtajemniczeni docenią ten walor:)) - Osuyama (czynny). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz